„OWOCE I WARZYWA W SZKOLE”

Nasza szkoła kolejny rok uczestniczy w programie „Owoce i warzywa w szkole”. Program przyjęty przez Radę Ministrów, polega na dostarczaniu owoców i warzyw dzieciom w placówkach edukacyjnych i jest częścią inicjatywy zaproponowanej przez Unię Europejską. Finansowany jest przez Unię Europejską, a nad jego realizacją czuwa Agencja Rynku Rolnego. Programem objęci są uczniowie klas I – III szkoły podstawowej. Celem programu „Owoce w szkole” jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, na etapie na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych. Podczas realizacji projektu uczniowie mają zapewniony bezpłatny dostęp do warzyw i owoców zalecanych do spożycia w codziennej diecie. Owoce i warzywa są spożywane w grupie, wśród rówieśników, co sprzyja utrwalaniu pozytywnych nawyków żywieniowych i przełamywaniu niechęci przed jedzeniem określonych produktów.

Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się:
  • świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki)
  • świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewki)
  • soki owocowe, warzywne oraz owocowo – warzywne

Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. W ramach programu „Owoce w szkole” dzieciom udostępniane są owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe. Owoce, warzywa oraz soki nie zawierają dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca.

Owoce i warzywa w ramach programu dostarcza do szkoły firma
ANDERSEN POLAND sp. z o.o.
ul. Kolbego 13
32 – 600 Oświęcim