Wycieczka do Bochni - klasy 2a, 2b, 2c

17 maja 2016 r. uczniowie klas drugich wraz ze swoimi wychowawczyniami oraz opiekunami zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni. Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Tuż po zjeździe pod ziemię, czekała na nas kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze mogliśmy zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Ta najstarsza polska kopalnia zyskała zupełnie nowe oblicze dzięki multimedialnej trasie turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W naszej pamięci na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, pracę wypalaczy metanu, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zostaliśmy zabrani. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikom pomogli między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Mieliśmy wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nas. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi. Ostatnim etapem naszej wycieczki był pobyt w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz” 250 m pod ziemią. Tutaj mogliśmy się zrelaksować, kupić pamiątki i oczywiście coś zjeść. Jeszcze tylko wykonanie portretu Skarbnika i spotkanie z dobrym duchem bocheńskiej kopalni, który opowiedział nam swoją historię. Skarbnik prosił nas o pomoc w odszukaniu skarbu, a w zamian rozdał woreczki z solą. I tak cztery godziny pobytu pod ziemią dobiegły końca. Pobyt w kopalni okazał się dla nas niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.