III Interdyscyplinarny Konkurs „Odkrywamy Średniowiecze 2016”

21 kwietnia 2016r. odbył się II etap-wojewódzki III Interdyscyplinarnego Konkursu „Odkrywamy Średniowiecze 2016”, w którym udział wzięli uczniowie klasy 6- Zuzanna Kapela i Klaudiusz Majtyka, przygotowani przez p. mgr Joannę Kozłowską. To było wyjątkowe spotkanie, pełne radości i dumy. Szczęśliwe, uśmiechnięte, a nawet rozpromienione twarze Babć i Dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Mamy nadzieję, że ta uroczystość na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i zaproszonych gości.

I etap konkursu polegał na napisaniu legendy o Władysławie Łokietku lub Kazimierzu Wielkim. Komisja konkursowa miała nie lada zadanie: prace przysłano z 364 szkół województw: małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Wybrano 100 najlepszych legend, w tym legendę „Tajemnica Łokietkowego miecza” autorstwa Zuzanny i Klaudiusza. W ten sposób uczniowie z naszej szkoły dostali się do II etapu. Ten zaś polegał na rozwiązaniu testu wiedzy historycznej. Wiedzę do rozwiązania zadań uczestnicy mieli posiadać po przeczytaniu podanej wcześniej literatury

Po przyjeździe do Warowni Inwałd musieliśmy się zarejestrować. Zaskoczyła mnie bardzo dobra organizacja imprezy, gdyż pomimo dużej ilości uczestników wszystko odbywało się sprawnie. O godz.10:00 rozpoczęliśmy rozwiązanie zadań konkursowych. Mieliśmy na to 90 minut. Zadania były różne, np. z drzewem genealogicznym Jagiellonów, z mapą Polski, z opisami słynnych postaci historycznych. Wszystkie jednak były przeciętne i z żadnym nie miałam większego problemu. Po ukończeniu zadań mieliśmy około godzinę czasu, aby zwiedzić bezpłatnie Warownie lub Park Miniatur. Wybraliśmy Park Miniatur, gdzie mogliśmy skorzystać z wielu atrakcji, zrobić dużo zdjęć, poznać nowe budowle. Około 13:00 był smaczny obiad, który spożyliśmy w Bajkowym Zamku. Po posiłku udaliśmy się do Warowni Inwałd. Odwiedziliśmy chaty rzemieślnicze i zwiedziliśmy warownię. Po tym o 14:30 odbyło się ogłoszenie wyników, nagrodzenie najlepszych legend i wisienka na torcie- pokaz Człowieka Flagi- Łukasza Świrka. Spośród 200 uczniów biorących udział w tym etapie konkursu miejsce w finale przewidziano tylko dla 10.

Bardzo podobało mi się. I mimo, że nie doszliśmy do ścisłego finału, to i tak jestem dumna ze zdobytej wiedzy i udziału w tymże konkursie.

Zuzanna Kapela